Pattaya Gezilecek Yerler

Tayland’ın ünlü plaj şehri olan Pattaya Bangkok’tan 200 km kadar uzaklıkta bulunan ve otel, kum, güneş ve denizin keyfini çıkarmak isteyenler için uygun bir yerdir. Plaj kasabası ABD askerleri tarafından Vietnam Savaşı sırasında keşfedildiğinden beri dünyanın dört bir yanından turistler tarafından ziyaret edilmektedir. O günden beri popülaritesi artan Pattaya bugün Güneydoğu Asya’nın en popüler tatil yerlerinden biri olmuştur.

1970’lerde başlayan gelişim sonrasında kent seks turizmi için cennet olarak bilinir hale gelmişti ancak son yıllarda hükümet Pattaya’yı aile dostu bir yere dönüştürmeye başladı. Aileyle seyahat ediyorsanız veya sakin bir yer arıyorsanız Jomtien Plajı’nı tercih edin. Bölge hem turistik hem de kalabalık şehir merkezinden daha sessizdir.

Nong Nooch Köyü

Nung nut olarak telaffuz edilen park turistlere geniş yelpazede olanaklar sunmaktadır. Herkesin içindeki bahçivanı uyandırabilecek güzellikte orkide bahçesi ve her yaş için eğlenceli bir hayvanat bahçesi vardır. Konuklar ayrıca boks maçlarını, fil şovunu izleyebilirler. Kapıdan kapıya ulaşım çoğunlukla yerel bir tur şirketi aracılığıyla düzenlenir. Sabah 8 ile akşam 18 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti yaklaşık 15 dolardır.

Jomtien Plajı

Kentin kalabalığından kaçmak isteyenler için sakin kıyı şeridinde bulunan plaja uğrayabilir; plaj kenarındaki ağaçların gölgesinde dinlenebilirsiniz. Su sporlarını sevenler jet-ski, parasailing ve rüzgar sörfü gibi etkinliklere katılabilirler. Burada yerel yemekler ve taze deniz ürünleri servis eden çok sayıda restoran bulabilirler.

Hakikat Tapınağı

“Dünyadaki cennet” olarak da bilinen bu muazzam yapı Tayland mimarisinin eşsiz örneklerinden biridir. Mevcut her alan ahşap oymalarla dekore edilmiş ve tüm yapı antik dinlere ve felsefelere saygı göstermek için inşa edilmiştir. Ziyaretçiler tapınağı gezerken Tayland kültür şovlarını görebilir ve boks maçlarını izleyebilir; dileyenler ata binebilir veya sürat teknesiyle gezintiye çıkabilir. Giriş ücreti yetişkinler için 14 dolar, çocuklar için 7 dolardır.

Wat Yansangwararam

Tayland’ın etkileyici yapılarının tamamında olduğu gibi hem Tayland mimarisine hem de toplumun değerlerine hitap eden tapınak Kral Adulyadej’in 1988’de 42. yaşını kutlamak adına inşa edilmiştir. Tapınağa giden yolun sağ tarafında Çin restoranlarının yer aldığı bir göl bulunur. Tapınak naga yılanlarıyla kaplı 299 adımlık merdivenle ulaşılan bir tepede bulunur.

Küçük Siam

Tayland’ın en güzel yerlerini görmenin eğlenceli bir şekli olan Mini Siam en ünlü uluslararası yapıların modellerini sergiler. Sergilenenler arasında Bangkok’un Zafer Anıtı ve Wat Tapınağı, New York’un Özgürlük Heykeli, Londra’nın Tower Köprüsü, Sydney’in Opera Binası gibi çeşitli yapılar bulunur. Sabah 7 ile 10 arasında açık olup bir gün önceden rezervasyon yapılmalıdır.

Yüzen Pazar

Pattaya’daki ilk ve tek yüzen pazarda yerel yaşantıya karışabilir, Tayland yemeklerine bir şans verebilirsiniz. Tekne gezintisiyle alışveriş, prinç tarlalarını, geleneksel Tayland evlerini, hasır işçilerini ve uçurtma müzesini içeren bir tura katılabilirsiniz. Pazar sabah 8 ile akşam 18 arasında açıktır. Pazara giriş ücretsizdir ancak turların maliyeti 25 dolara kadar çıkabilir.

Pattaya Eğlence Parkı

Pattaya Parkı’nda geçirilen bir gün ister genç olun ister yetişkin oldukça eğlenceli olacaktır. Parktaki oyuncaklara binerken adrenalin pompalayabilir veya atlıkarınca ile çocukluk günlerinize dönebilirsiniz. Eğer çok sıcak gelirse su parkına gidebilir, Pattaya Parkı Kulesi’nde çevre manzarası eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Her gün 10 ile 17 arası açık olan parka giriş ücretsizdir.

Pattaya Sualtı Dünyası

Tayland’ın ilk modern akvaryumunda hayvanlar arasından geçebilir, şişelerdeki koi balıklarını besleyebilir, köpekbalıklarıyla birlikte dalış yapabilirsiniz. Mekanda su samuru ve köpekbalığı besleyebileceğiniz bölümler de vardır. Dalış, şnorkelle dalış ve diğer özel programlar için önceden rezervasyon yapmanız gerekir. Sabah 9 ile akşam 18 arasında açık olan mekana giriş 15 dolardır. Dalış gibi programlar ekstra ücrete tabidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here